úterý 12. listopadu 2013

Nejlepší řízek na světě

Nejlepší na světě ... nemohu to prokázat, nebo podložit nějakým seriózním vědecky zpracovaným dokumentem. Pro mne to byl prostě ten nejlepší. S tou světovostí se to má tak, že všechny řízky během svého života jsem pozřela v Čechách či na Moravě. Dokonce i lokální náchodskou specialitu "Pavlišov", čili řízek s knedlíky a se zelím jsem ochutnala. Ve Vídni jsem řízky jen viděla, a to se nepočítá. U "móře", kam jsem se párkrát dostala, se zase necpu řízkama ...
Možná to bude trochu líto nějakým jiným řízkům, které v mé minulosti pod příborem v mých rukách zmizely, a jistě přijdou i nějaké další, ale tento bude těžko kdy překonán.
A jakže si to zasloužil ? Byl servírován na stříbře ? Obložen delikátním majonézovým salátem a zastříknut citronem z Mentonu ? Nebo snad donesen švarným jinochem do půl těla odhaleným ? Houbelec, tenhle nejlepší řízek na světě mi byl vražen mezi futrama dveří na odchodu z návštěvy od mé kamarádky ... víte, od té, kterou mám jedinou ... od té, se kterou si mám o čem povídat za všech okolností ...  a vrazila mi ho do ruky přesto, že jsem předtím hulákala:"Nééé, já už fakt jdu, nic mi nedávej!".
Řízek je zabalen v obyčejném papírovém ubrousku, ještě pálí, a kape z něj olej. Hu, jak to donesu domů ... Na rameni kabelku, v jedné ruce tašku s nákupem, v druhé ubrousek s kapajícím řízkem. Řízek voní, no, dost dobře voní ... hned na chodníku před domem uhryznu vzorek, a už se nezastavím. Jdu ulicí plnou aut, lidí ... tlačenice, prach ... a já se cpu řízkem ... jak jinak, z krkovice, takže huba mastná až za ušima, ruka mastná málem po loket. Po příchodu domů už jsem mohla muži o řízku jen vyprávět.
Dá se přátelství utužovat řízkem ? Těžko, přátelství existuje nezávisle na řízcích. Každopádně řízek od Ivanky těší na těle i na duši ... díky, sestři ...

Žádné komentáře: